U prosjeku oko 90% svog vremena provodimo u zatvorenim prostorima, što je vrlo visok postotak, a sad u vrijeme koronavirusa gotovo ni ne izlazimo vani. Prostori u kojima boravimo mogu bitno utjecat na naše zdravlje I zadovoljstvo, stoga nastojimo da budu što udobniji i prilagođeniji našim potrebama. Domove svatko uređuje prema svojim mogućnostima i željama, međutim poslovne prostore ipak treba opremiti prema nekim pravilima i smjernicama. Posljednji u nizu preporuka dolazi od WELL Building standarda koji potiče poslodavce na ulaganje u produktivnost djelatnika kroz njihovo osobno zadovoljstvo i blagostanje.
WELL Building Standard, certifikat kojeg dodjeljuje Međunarodni WELL Building Institute ™ (IWBI ™), prvi je globalni sustav standarda orijentiranih na postizanje najboljih mogućih uvjeta u poslovnim zgradama, ocijenjujući pritom sve relevantne čimbenike koji pogoduju očuvanju zdravlja ljudi. WELL Building propisuje sustav bodovanja kvalitete zraka, vode, svjetla, hrane, udobnosti te mogućnosti vježbanja tijela i uma.
Cilj WELL Building standarda je učiniti ljude sretnijima i zdravijima, time i produktivnijima na radnom mjestu.
Svjetlo je jedan od bitnih elemenata koji utječu na zdravlje i produktivnost ljudi. Cilj dizajna rasvjete prema WELL Building standardu je smanjenje utjecaja na cirkadijski ritam, poboljšanje kvalitete sna, poticanje produktivnosti i postizanje ispravnog vizualnog komfora.
IALD (International Association of Lighting Designers) i LIRC (Lighting Industry Resource Council) definirali su standarde za proizvođače rasvjetne opreme koje bi putem tehničkih specifikacija osigurali informacije o karakteristikama svojih proizvoda i omogućili time dizajnerima postizanje sljedećih smjernica prema WELL building standarda v2:
Zaključak: dobra i kvalitetna rasvjeta se ne događa sama od sebe, već ju je potrebno dizajnirati!
#hdrrasvjeta #kvalitetasvjetla #dizajnsvjetla #IALD #lightingdesign #wellbuilding #wellbeing #snagasvjetla #poweroflight
TOP PROJEKTI/ Katedrala u Antwerpu, Belgija
Dizajneri svjetla: Susanna Antico Lighting Design Studio
Prošlogodišnji dobitnici IALD Award of Excellence osvijetlili su katedralu u Antwerpu i njenu neposrednu okolinu u skladu s gradskim dizajn master planom, a koji ima za cilj svesti svjetlosno zagađenje na najmanju moguću mjeru, koristiti održivu rasvjetu i istaknuti impresivnu arhitekturu grada.
STARLIGHT AVATAR: BILJKA KOJA SVIJETLI U MRAKU
Bioluminescentne, tzv. bioglow biljke podsjećaju nas na film Avatar i imaginarni planet Pandora,a koji polako postaje stvarnost.
Znanstvenici su stvorili biljku koja svijetli u mraku stvarajući sama svoju svjetlost, bez dodavanja kemikalija ili apsorpcije UV zraka. Rezultat je dobiven bioinženjeringom i genetskom modifikacijom biljke, uz korištenje genetskog sastava nekih luminescentnih bakterija.
Već se nekoliko godina tema pojavljuje kao aktualna, stoga postoji izvjesna mogućnost da ćemo u budućnosti biljkama osvjetljavati naše ulice i istovremeno imati čistiji zrak.
Link na znanstveni članak: >>https://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0015461
Foto:Inhabitat
PREDSTAVLJAMO TOP PROJEKTE RASVJETE IZ CIJELOG SVIJETA
BCP, Lima, Peru
Dizajneri svjetla: Claudia Paz Studio i Nicholas Cheung Studio
Interaktivni projekti rasvjete su projektirani ponajprije za razonodu i kao dodatni, atraktivan sadržaj za radoznalu publiku.
Hrvatsko društvo za rasvjetu (HDR) | Sjedište: HKIE - Ulica grada Vukovara 271/III, HR - 10 000 Zagreb
OIB: 60050526312 | ž.rn. (RBA): 2484008-1104727341 | tel: +385 98 206 148 | E-mail: hdr@hdr.hr